Chęć nieustannego doskonalenia

Agnieszka Surmacka, prezes firmy PKO BP Finat
opublikowano: 13-12-2017, 22:00

Z cyklu: liderki rankingu "100 Kobiet Biznesu 2017".

100 Kobiet Biznesu 2017

Agnieszka Surmacka
Zobacz więcej

Agnieszka Surmacka Marek Wiśniewski

KATEGORIA: FIRMY Z PRZYCHODEM ZE SPRZEDAŻY POWYŻEJ 50 MLN ZŁ

6. miejsce: AGNIESZKA SURMACKA, PKO BP FINAT

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Po studiach myślałam, że od razu wskoczę do zawodu. Rzeczywistość okazała się inna, zwłaszcza że wtedy mieszkałam w niewielkiej mazurskiej miejscowości. Wprawdzie miałam możliwość pracy w kancelarii prawnej, ale na zasadach pro bono. A ja, chcąc zdobyć tytuł radcy prawnego, musiałam zarabiać. Szukałam więc różnych zajęć. W ten sposób dorobiłam się kolażu doświadczeń: pracowałam jako stażystka w banku, prowadziłam własną działalność gospodarczą, zajmowałam się księgowością oraz marketingiem i sprzedażą. Nie było łatwo. Ale teraz wiem, jak bardzo te doświadczenia mnie ukształtowały. Rzuciłam się na głęboką wodę. Popełniłam wiele błędów, jednak rozpoczynając każde przedsięwzięcie, biznes, musimy zdawać sobie sprawę z takiego ryzyka, bo miejsca na próbę nie ma. Ujęła to celnie Wisława Szymborska w wierszu „Życie na poczekaniu”, pisząc: „I cokolwiek uczynię, zamieni się na zawsze w to, co uczyniłam”. Z drugiej strony, to właśnie błędy czy negatywne sytuacje budują nasze doświadczenie. I jeśli tylko wyciągniemy odpowiednie wnioski, wiemy, czego unikać w przyszłości. Właściwie dopiero od 1998 r. na dobre związałam się z rynkiem kapitałowym, najpierw jako prawnik, radca prawny w PTE, następnie od 2002 r. w Pekao Financial Services jako dyrektor obszaru prawnego i compliance. To były dobre lata. Miałam świetnego szefa. Wiele się od niego nauczyłam. To on zaprosił mnie do projektu budowania strategii firmy. Dzięki temu doświadczeniu poczułam, że bardziej niż prawo pociąga mnie biznes. W 2010 r. dostałam wielką szansę — zaproponowano mi stanowisko prezesa zarządu w PKO Finat. Przyjęłam. To była najlepsza decyzja zawodowa w moim życiu. Wydawało mi się, że od początku czułam się swobodnie na stanowiskach zarządczych. Ale tak nie było, co zrozumiałam dopiero po latach. My, kobiety, zwykle bardziej się staramy, bo same siebie nie doceniamy. Powątpiewamy w nasze możliwości, umiejętności czy moc sprawczą. Wydaje się nam, że przyjmując postawę twardych, bezwzględnych zawodniczek,

lepiej ugruntujemy naszą pozycję w „męskim” środowisku. Tę chorobę też kiedyś przechodziłam. Na szczęście wyleczyłam się z niej i zostało mi pozytywne „powikłanie” w postaci chęci nieustannego doskonalenia. Nie chcę stać w miejscu ani spocząć na laurach, np. w tym roku przejęłam nowy obszar zarządzania związany z projektami i wdrażaniem produktów. Skończyłam pierwszy stopień kursu międzynarodowego standardu zarządzania projektami — Agile PM Foundation. Już mam cel na kolejny rok, drugi poziom — Agile PM Practitioner. Chciałabym też, by PKO Finat, która już ma mocną pozycję w grupie kapitałowej i na rynku, rozwijała się nadal tak dobrze jak dotychczas. Gdy zaczęłam tu pracę, startowaliśmy z wynikiem poniżej 100 tys. zł netto. Teraz możemy pochwalić się wynikiem ponad 40 mln zł zysku. Jesteśmy o lata świetlne bardziej doskonali. Zespołem, który dziś liczy prawie 170 osób, kieruję zdecydowanie po partnersku, bo tylko tak można w pełni wykorzystać potencjał, jaki tkwi w ludziach. Autorytarny sposób zarządzania odrywa lidera od rzeczywistości. A to prędzej czy później kończy się katastrofą. Poza tym w dzisiejszych realiach niełatwo rozwijać się firmom — ilość zmian prawa i wątpliwości interpretacyjne to realne wyzwanie dla biznesu. Obserwuję też jednak, jak w sukurs polskiej przedsiębiorczości przychodzą technologie i cyfryzacja, co upraszcza wiele procedur i eliminuje biurokrację. Wiem coś o tym, kiedy prowadziłam własną działalność, nie było nawet formuły „jednego okienka”. Mam poczucie, że w moim życiu zawodowym i prywatnym wszystko rozwija się właściwie. Mój największy życiowy sukces to szczęśliwe małżeństwo. Moje marzenia są skrojone na miarę i czerpię satysfakcję z tego, gdzie teraz jestem i co robię. Nie byłabym w stanie funkcjonować bez porannej kawy i… ludzi. Nie jestem typem zawodowego samotnika. Uwielbiam pracę z ludźmi, w środowisku otwartym na zmiany i wyzwania. To jest paliwo do działania. W wolnych chwilach ostatnio zajmuję się wspinaczką ściankową — skończyłam kurs i jestem członkiem sekcji wspinaczkowej. Na wiosnę plany wspinaczki w prawdziwych skałach. Ale myślę, że na tym nie koniec — marzy mi się… wspinaczka lodowa.

PKO BP Finat

Spółka z Grupy PKO BP świadcząca kompleksowe usługi firmom z sektora finansowego, m.in. agenta transferowego, księgowości funduszy i spółek. Specjalizuje się również w outsourcingu kompetencyjnym specjalistów IT, zespołów projektowych i procesów informatycznych. Ma siedzibę w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Surmacka, prezes firmy PKO BP Finat

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu