Chemia na wydaniu marzy o socjalu

ABT
opublikowano: 12-10-2009, 00:00

Związkowcy Tarnowa przypominają ministrowi, że pakiety socjalnenie upieką się inwestorom.

Związkowcy Tarnowa przypominają ministrowi, że pakiety socjalnenie upieką się inwestorom.

Azoty Tarnów, Ciech i Zakłady Azotowe Kędzierzyn przygotowują się do spotkań z przyszłymi inwestorami, którzy przeprowadzą badania spółek. Rozpoczną się one już po 15 października. W najbliższych dniach chemiczna "trójka" pozna harmonogramy spotkań z inwestorami. Mogą być oni jednak nieco zaskoczeni, bo związki naciskają na podpisanie pakietu socjalnego.

Ku pamięci

Organizacje pracownicze nie zamierzają odpuścić.

— Niepokoi nas cisza w tej sprawie. Tym bardziej że minister skarbu zapewniał nas, iż będzie pakiet socjalny. Inwestorzy już na tym etapie powinni zostać poinformowani, że czekają ich jeszcze negocjacje w sprawach pracowniczych, bo potem mogą wykręcać się tym, że nic o pakiecie socjalnym nie wiedzieli. Tydzień temu wysłaliśmy pismo do Nafty Polskiej, ministra skarbu Aleksandra Grada i posłów ziemi tarnowskiej, by przypomnieć im o tym. Nie mamy jeszcze żadnej odpowiedzi — mówi Zygmunt Bager, szef NSZZ Pracowników Zakładów Azotowych Tarnów.

Jego zdaniem, pakiet inwestycyjny powinien być negocjowany łącznie z pakietem socjalnym.

— Pakiet socjalny powinien być również integralną częścią umowy sprzedaży spółki — podkreśla Zbigniew Bager.

Związkowcy Tarnowa zapewniają, że są w kontakcie ze związkami pozostałych dwóch zakładów.

— Gdy będzie wiadomo, który inwestor o które spółki się ubiega, wówczas związki będą mogły zająć wspólne stanowisko — mówi Zygmunt Bager.

Chwila prawdy

Resort skarbu uspokaja.

— Napływające do nas wnioski z zakładów chemicznych dotyczące pakietów socjalnych traktujemy bardzo poważnie. Na tym etapie jednak za wcześnie na rozmowy z potencjalnymi inwestorami na ten temat. Dyskusja o pakietach socjalnych rozpocznie się dopiero z inwestorem wyłonionym z krótkiej listy w drugiej połowie listopada, ale przed podpisaniem umowy sprzedaży — mówi Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu.

O zakup trzech spółek chemicznych stara się sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital, konsorcjum brytyjskiego funduszu Cinven oraz firmy doradczej Kolaja Partners, fundusz National Qatar Industries Company, PCC, litewska firma UAB Achema i I Fundusz Mistral. Ciech, Tarnów i Kędzierzyn licytują się między sobą, na którą z nich jest więcej chętnych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zakupem Azotów Tarnów mogą interesować się dwie firmy: National Qatar Industries i PCC — mimo że ta ostatnia deklarowała zainteresowanie głównie Ciechem. Kędzierzyn chce kupić czterech inwestorów. Nie wiadomo, ilu chętnych jest na Ciech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chemia na wydaniu marzy o socjalu