Chemia, papier i przyroda

Romuald Kosieniak
opublikowano: 09-09-2005, 00:00

Działalność średnich i dużych firm w Kujawsko-Pomorskim gwarantuje dynamiczny rozwój gospodarczy regionu, a co za tym idzie, tworzenie nowych miejsc pracy — zwłaszcza w małych ośrodkach, na terenach mało uprzemysłowionych i objętych strukturalnym bezrobociem. Stąd też niezwykle ważne jest likwidowanie utrudnień, z którymi firmy spotykają się na co dzień.

W województwie kujawsko-pomorskim w strukturze branżowej przedsiębiorstw dominują: handel i naprawy, obsługa nieruchomości i firm, nauka, a w dalszej kolejności przetwórstwo przemysłowe i budownictwo. Niska jest w regionie liczba firm z udziałem kapitału zagranicznego.

Czynniki sprzyjające działalności przedsiębiorstw w regionie kujawsko-pomorskim to przede wszystkim: położenie na przecięciu ważnych dla kraju i Europy tras tranzytowych, specjalizacja województwa w produkcji niektórych wyrobów przemysłu spożywczego, chemicznego i celulozowo-papierniczego, walory przyrodniczo-krajobrazowe i kulturowe sprzyjające rozwojowi turystyki. Ważną rolę odgrywa też port lotniczy w Bydgoszczy.

Istotnymi utrudnieniami w działalności przedsiębiorstw są natomiast m.in.: brak terminalu cargo w porcie lotniczym w Bydgoszczy, brak Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zawiłe procedury i przeciągające się postępowania w pozyskiwaniu środków unijnych, brak tańszych kredytów, które stałyby się zachętą do inwestowania, niska jakość sieci komunikacyjno-transportowych, a także ułomność ustawy o swobodzie gospodarczej.

Mam nadzieję, że nowy rząd zadba o uproszczenie i udoskonalenie otoczenia administracyjnego i prawnego, uproszczenie zasad podatkowych, a co za tym idzie, zmniejszenie obciążeń podatkowych oraz uproszczenie i skrócenie procedury związanej z zakładaniem nowych przedsiębiorstw. Liczę także na szansę zrealizowania licznych inwestycji infrastrukturalnych, finansowanych lub współfinansowanych z budżetu centralnego.

Romuald Kosieniak, wojewoda kujawsko-pomorski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Romuald Kosieniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Chemia, papier i przyroda