Chemia prosi: Orlenie wydaj 2 mld USD

ABT
opublikowano: 29-01-2007, 00:00

Wielka chemia cierpi na brak petrochemikaliów. Ratunek w Orlenie, ale ten ma inne priorytety.

Wielka chemia cierpi na brak petrochemikaliów. Ratunek w Orlenie, ale ten ma inne priorytety.

Firmy wielkiej syntezy chemicznej (WSCh): giełdowe Puławy Kędzierzyn, Tarnów oraz przetwórcy tworzyw sztucznych zaczynają narzekać na brak m.in. olefin: etylenu propylenu czy benzenu.

Dotychczas ich głównym dostawcą był Orlen, ale to źródełko zaczyna wysychać. Większą część produkcji etylenu i propylenu Orlenu pochłaniana jest przez Basell Orlen Polyolefins (BOP), spółka koncernu i światowego potentata na rynku polipropylenu. eZakłady muszą kupować surowiec za granicą po znacznie wyższych cenach.

Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPCh) przewiduje, że aby zlikwidować braki i umożliwić zrównoważony wzrost sektora WSCh, produkcja etylenu powinna wynieść docelowo w roku 2015 od 1,1 do 1,4 mln ton rocznie, propylenu zaś od 0,9 do 1,1 mln ton rocznie.

— Potrzebne jest uruchomienie przez PKN Orlen nowej instalacji olefin. Za 1,5-2 mld USD — mówi Przemysław Sender z PIPCh.

W ubiegłorocznej „Aktualizacji strategii PKN Orlen na lata 2006-2009” nie ma jednak informacji na temat planowanych inwestycji w tym zakresie — mówi Przemysław Sender.

Niewykluczone, że Piotr Kownacki, nowy prezes Orlenu, dostrzeże konieczność zmiany strategii koncernu.

— Nie ma na razie mowy o zwiększeniu produkcji olefin. Priorytetem jest uzyskanie dostępu do źródeł ropy i inne projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju — mówi Paweł Poręba, z biura prasowego Orlenu.

Obecne moce koncernu to 700 tys. ton etylenu oraz 380 tys. ton propylenu rocznie.

Według PIPCh sam tylko BOP w 2007 r. będzie potrzebował 410 tys. ton propylenu oraz 330 tys. ton etylenu. Bilans jest napięty.

Bartłomiej Cząstkiewicz, prezes ZA Kędzierzyn, nie kryje, że Orlen przestaje być strategicznym dostawcą.

Poszkodowany jest nawet Anwil, spółka zależna Orlenu, który liczy, że koncern zwiększy produkcję etylenu wykorzystywanego do produkcji PCW. A to sztandarowy produkt Anwilu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Chemia prosi: Orlenie wydaj 2 mld USD