Chemia wymaga radykalnych zmian

Anna Bytniewska
29-03-2002, 00:00

Branża chemiczna ma nareszcie szansę na swoje pięciu minut. MSP, Nafta Polska i MG właśnie szlifują program, który ma pozwolić jednemu z najistotniejszych, ale do tej pory niedocenianemu, sektorów gospodarki stanąć na nogi. Faktem jest, że ta kura, która powinna znosić złote jaja, od dłuższego już czasu ledwie oddycha. Na skuteczną reanimację nie jest jednak jeszcze za późno. Decydenci chcą zastosować kurację wstrząsową, ponieważ biorąc pod uwagę krytyczny stan branży, tylko taka może przynieść efekty.

Zmiany w sektorze będą więc radykalne, co u wielu wzbudza przerażenie. Boją się szczególnie ci, którym nie w smak jest zmiana status quo. Branża chemiczna będzie miała bowiem inną strukturę organizacyjną oraz inną strukturę własności. O swoje miejsca pracy obawiają się też pracownicy, czemu jednak trudno się dziwić. Redukcje zatrudnienia są nieuniknione. Do takich ma dojść już niedługo w Zakładach Azotowych Tarnów, gdzie 1600 osób pożegna się niestety ze stałym zatrudnieniem. Niewykluczone, że komunikaty o podobnej treści pojawią się równieć z innych firm tego sektora.

Jest jednak światełko w tunelu. Zgodnie z założeniami projektu strategii, ma ona skutkować w dłuższej perspektywie powstaniem miejsc pracy. Potrzebne jest jednak współdziałanie wszystkich zainteresowanych podmiotów i gra do jednej bramki. Bo stawka jest wysoka, a między wszystkimi zakładami chemicznymi oraz sektorem naftowym i gazowym istnieje łańcuch zależności, którego przerwanie może być groźne w skutkach dla naszej gospodarki. Nie ma tu więc miejsca na partykularne interesy. Szczególnie trudno jest zaakceptować nadchodzące zmiany ZA Puławy. Tymczasem rywalizacja o palmę pierwszeństwa może zakończyć się pyrrusowym zwycięstwem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chemia wymaga radykalnych zmian