Chertoff: burza ws. amerykańskich portów zagraża gospodarce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-03-2006, 07:06

Amerykański minister bezpieczeństwa kraju Michael Chertoff oświadczył, że burza, którą wywołały w Kongresie plany przekazania zarządzania amerykańskimi portami w ręce firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zagraża gospodarce USA. Komentarze Chertoffa ukazały się w poniedziałkowym wydaniu "Financial Times".

Amerykański minister bezpieczeństwa kraju Michael Chertoff oświadczył, że burza, którą wywołały w Kongresie plany przekazania zarządzania amerykańskimi portami w ręce firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zagraża gospodarce USA. Komentarze Chertoffa ukazały się w poniedziałkowym wydaniu "Financial Times".

    "Musimy być czujni, ale nie ma miejsca na histerię czy fobie (...). Nie chcemy budować systemu, który tłamsi nas jako społeczeństwo, niezależnie od tego, czy chodzi o swobody obywatelskie, czy naszą gospodarkę" - powiedział brytyjskiemu dziennikowi Chertoff. Dodał, że system, który "jest tak skoncentrowany na ryzyku" w rezultacie "niszczy kraj".

    Chertoff udzielił pierwszego wywiadu od kiedy arabska firma Dubai Ports World, która kupiła brytyjską firmę, zarządzającą kilkoma wielkimi portami amerykańskimi, zdecydowała w ubiegłym tygodniu przekazać kontrolę Amerykanom. Decyzję podjęto wśród gwałtownych protestów wyrażanych zarówno przez demokratów, jak i republikanów obawiających się o bezpieczeństwo kraju.

     Chertoff wyraził zdziwienie, że w dyskusji na temat zarządzania portami nie zabrały głosu amerykańskie firmy, których interesy mogły zostać zagrożone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane