Chevron stawia na ekologię i oszczędności

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-03-2021, 16:05

Drugi pod względem wielkości amerykański koncern paliwowy, Chevron potwierdził, że zamierza w tym roku zmniejszyć nakłady kapitałowe i zaoszczędzić więcej gotówki. Kusi inwestorów większym otwarciem na ekologię, donosi Reuters.

Callaghan O'Hare/Bloomberg

Wywołany pandemią zastój na rynku energetycznym i drastyczny spadek notowań ropy naftowej doprowadziły w zeszłym roku Chevron do poważnych strat. Wyniosła ona aż 5,5 mld USD. Wymusiło to ograniczenie programu inwestycyjnego oraz skręt w kierunku bardziej ekologicznych źródeł energii i działań mających mniejszy negatywny wpływ na środowisko.

W ostatnich latach cała branża naftowa boryka się z rosnąca presją inwestorów domagających się, by ograniczyła emisje przyczyniające się do zmiany klimatu.

Firma oczekuje, że uda się jej podwoić zwrot z zaangażowanego kapitału. Planuje o 10 proc. rocznie zwiększać wolne przepływy pieniężne do 2025 r., przy założeniu średniej ceny baryłki ropy Brent na poziomie 50 USD. Dodatkowo prognozuje, że synergia wynikająca z umowy z Noble Energy wyniesie 600 mln USD, ponad dwukrotnie więcej niż pierwotnie szacowano. Powinno to zaowocować obniżeniem kosztów operacyjnych w 2021 r. o 10 proc. w porównaniu z 2019 r.

W temacie ekologii Chevron deklaruje, że zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 35 proc. do 2028 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane