Chińczycy bliscy przejęcia szwajcarskiego giganta

opublikowano: 03-02-2016, 09:28

Kontrolowana przez państwo chińska spółka China National Chemical (ChemChina) złożyła ofertę przejęcia szwajcarskiego producenta nasion i pestycydów, grupy Syngenta, donosi Reuters.

Wartość propozycji opiewa na 43 mld USD. W przypadku sfinalizowania umowy byłoby to największe w dotychczasowej historii Chin przejęcie zagranicznej firmy.

Zdaniem ekspertów akwizycja będzie ciosem dla amerykańskiego potentata tego segmentu rynku, koncernu Monsanto, który w ubiegłym roku złożył Szwajcarom ofertę wycenianą na 45 mld USD, która została odrzucona.

 Kurs akcji Syngenta podczas środowej sesji rośnie o ponad 11 proc.

Tym razem, jak donoszą agencje powołując się na komunikat Syngenta, jej zarząd rekomenduje akcjonariuszom zaakceptowanie propozycji ChemChina opiewającą na ekwiwalent 480 CHF (484 USD) za akcję. Obejmuje ona dwa rodzaje dywidendy wypłaconej udziałowcom Syngenta. Jedną o wartości do 16 CHF za akcję, drugą wypłacaną na zamknięciu transakcji przejęcia w kwocie 5 CHF na akcję.

Akwizycja, jeśli zostanie sfinalizowana przebije wartością transakcję przejęcia kanadyjskiej firmy energetycznej Nexen przez chiński koncern CNOOC z 2012 r. 

W ubiegłym miesiącu ChemChina kupiła niemieckiego producenta maszyn, firmę KraussMaffei za około 1 mld USD i 12 proc. udziałów w szwajcarskiej firmie trudniącej się handlem energią, Mercuria. W ubiegłym roku stała się z kolei właścicielem włoskiego koncernu oponiarskiego, Pirelli. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane