Chińczycy chcą przejąć kontrolę nad MG Rover

23-08-2004, 12:23

Shanghai Automotive Industry (SAIC), największy chiński producent samochodów chce przejąć kontrolę nad brytyjskim MG Rover, napisał poniedziałkowy The Automotive News Europe. Chińczycy zapowiadali na początku sierpnia, że chcą zdobyć przyczółek w Europie, co pozwoliłoby im zrealizować ambitne plany wejścia do czołówki branży.

The Automotive News Europe pisze, że jeszcze nie ustalono, jaki pakiet udziałów MG Rover obejmie SAIC. Negocjacje mają zakończyć się w ciągu kilku miesięcy. Wiadomo jednak, że w dłuższym terminie chińska spółka chce przejąć kontrolę nad Roverem. Nieoficjalnie mówi się, że partnerzy chcą utrzymać produkcję auta rover 45 w brytyjskich zakładach Rovera w Longbridge, ale tylko w wersji hatchback. Auta wersji sedan produkowanoby w Chinach.

Właścicielem MG Rover jest Phoenix Venture Holdings, który odkupił cztery lata temu niedochodową spółkę od BMW za zaledwie 10 GBP. Wejście SAIC do Rovera dawałoby mu dostęp do jego sieci 1247 salonów sprzedaży w Europie Zachodniej.

SAIC zapowiadał na początku sierpnia, że do 2020 roku chce wejść do pierwszej szóstki największych na świecie producentów aut. Na razie nie mieści się nawet w pierwszej dziesiątce. Chińska spółka zapowiedziała, że w 2020 roku chce produkować 4 mln aut rocznie. W 2003 roku sprzedała 782 tys. samochodów. General Motors, lider branży sprzedał w tym samym czasie 4,7 mln samochodów i to tylko na amerykańskim rynku.

MD, yahoo.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Chińczycy chcą przejąć kontrolę nad MG Rover