Czytasz dzięki

Chińczycy kupowali brazylijską soję przed zapowiedzią wprowadzenia ceł na amerykańską

opublikowano: 04-04-2018, 19:27
aktualizacja: 04-04-2018, 19:39

Popyt z Chin na soję z Brazylii wywołał tam duży wzrost ceny, co uznano za sygnał, że po cichu już tygodnie temu Chiczycy zaczęli unikać kupowania jej w USA.

Państwowa chińska telewizja CCTV ogłosiła w środę, że Chiny nałożą 25 cła na import soi z USA. Soja uważana jest za jedną z najmocniejszych „broni” w arsenale Chin, bo pochodzi głównie ze stanów, gdzie mieszka najwięcej zwolenników prezydenta Donalda Trumpa. W ubiegłym roku był to największy eksport rolniczy USA do Chin, miał wartość 12 mld USD.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W minionym miesiącu premia płacona za soję ładowaną w maju w brazylijskim porcie Paranagua wzrosła o 63 proc. do 1,17 USD za buszel, wynika z danych brokera Ary Oleofar. Premia wskazuje różnicę między ceną płaconą w brazylijskim porcie a ceną soi w kontraktach notowanych na Chicago Board of Trade. Jej wzrost oznacza, że Chińczycy chętniej kupowali w Brazylii niż USA, tłumaczy Pedro Dejneka, partner w MD Commodities z Chicago. 

- Chiny biorą już odwet na USA poza kurtyną – stwierdził.

Dejneka nie ma wątpliwości, że Chiny nadal będą uzależnione od dostaw soi z USA.

- Brazylia wciąż nie może sama zaspokoić całego chińskiego popytu – podkreślił.
 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane