Chińczycy odebrali Francuzom regionalny przysmak

AR, The Local
17-11-2016, 13:47

Calissons d'Aix, słynne słodycze z Prowansji, oficjalnie nie są już francuskie. Prawo do używania nazwy produktu przejęli Chińczycy – informuje The Local.

Prawo do znanego deseru z Aix-en-Provence, wyrabianego z masy migdałowej, kandyzowanych owoców i polanego lukrową polewą, uważanego za francuski produkt regionalny, ma obecnie chińska spółka Ye Chunlin.

–  Z początku myślałem, że to żart, nie mogłem w to uwierzyć dopóki nie zobaczyłem tego w gazetach – mówi jeden z mieszkańców miejscowości Aix-en-Provence w telewizyjnym programie informacyjnym BFM TV.

Wyrób cukierniczy o charakterystycznym kształcie łezki, najczęściej o pomarańczowym aromacie, znany jest we francuskiej kuchni od kilkuset lat. Smakołyk otrzymał we Francji status produktu regionalnego w 1991 roku. Oznacza to, że na terenie kraju musi być  przygotowywany według starej, ściśle określonej kulinarnej receptury, a prawo do jego wyrabiania i sprzedaży pod nazwą "calisons" jest chronione.

Przepisy te obowiązują jednak tylko w kraju nad Loarą. Francuzi nie zdążyli zastrzec prawa do używania znaku towarowego i receptury na całym świecie, choć przez lata się do tego przygotowywali. Ich wniosek trafił do Indication Géographique Protégée (IGP) za późno. Chińska spółka ubiegła ich, składając wniosek w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).

Zobacz więcej

Wikipedia Commons

Rok temu głośno było w mediach o jednej z chińskich spółek, która bezprawnie wykorzystywała nazwę Goldman Sachs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, The Local

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Chińczycy odebrali Francuzom regionalny przysmak