Chińczycy oferują Warszawie najtańszą spalarnię śmieci

AR
opublikowano: 24-01-2018, 17:58
aktualizacja: 24-01-2018, 18:03

Firmy, które zgłosiły się w przetargu na rozbudowę i modernizację spalarni odpadów na Targówku, wyceniły roboty na 1-2 mld zł. Miasto ma niespełna miliard.

O tej inwestycji jest głośno od dawna. Ma domknąć system zagospodarowania odpadów w stolicy - chodzi o rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. W miejsce starej spalarni ma stanąć nowa, o wiele większa i nowocześniejsza. Będzie przekształcać odpady w energię elektryczną i cieplną dla kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych w stolicy. 

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Przetarg ogłoszono jeszcze w połowie ubiegłego roku. W środę Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) w Warszawie otworzyło koperty z ofertami. O kontrakt ubiega się trzech chętnych. Konsorcjum  firm Astaldi, Termomeccanica i Atzwanger zaoferowało roboty za 2,15 mld zł - najdrożej. O połowę mniejszą stawkę proponuje chińskie Shanghai Electric Power Construction – nieco ponad 1,03 mld zł. Po środku ze swoją ofertą plasuje się konsorcjum na czele z francuską spółką Constructions Industrielles de la Mediterranee (CNIM, oferuje roboty za 1,73 mld zł). Wszystkie oferty są zgodne z wymaganiami zamawiającego. 

Miasto wyceniło wcześniej roboty na niecały miliard złotych. Najbliżej tej kwoty są Chińczycy. 

Zgodnie z planem nowa spalarnia ma być gotowa w trzy lata. Projekt przewiduje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie utylizacji odpadów. Połowę kosztów inwestycji ma pokryć unijna dotacja.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Chińczycy oferują Warszawie najtańszą spalarnię śmieci