Chińczycy po raz pierwszy mogą oczekiwać dłuższego życia w zdrowiu niż Amerykanie

opublikowano: 30-05-2018, 12:51
aktualizacja: 30-05-2018, 12:53

Po raz pierwszy okres oczekiwanego życia w zdrowiu w Chinach jest dłuższy niż w USA, wynika z danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Urodzone w Chinach dzieci mogą oczekiwać 68,7 lat życia w zdrowiu. W przypadku amerykańskich noworodków to 68,5 lat. Dane dotyczą urodzonych w 2016 roku.

Zobacz więcej

youtube.com

W przypadku Amerykanów oczekiwany okres życia wciąż jest dłuższy niż Chińczyków, wynosi odpowiednio 78,5 lat i 76,4 lata. W przypadku Amerykanów nie mogą jednak oczekiwać, że ostatnie 10 lat życia spędzą w zdrowiu.

Alison Clements-Hunt, rzeczniczka WHO podkreśliła, że „stracone ostatnie lata zdrowego życia” są mniejsze dla dzieci urodzonych w Chinach, Japonii, Korei oraz innych azjatyckich państwach o wyższych dochodach niż w państwach Zachodu o wysokich dochodach.

W przypadku oczekiwanej długości życia Chiny gonią USA i szacowane jest, że wyprzedzą je ok. 2027 roku.

- Oczekiwana długość życia w Chinach wzrosła znacząco i jest obecnie wyższa niż w wielu krajach o wysokich dochodach – podkreśliła Clements-Hunt.

Tymczasem w USA oczekiwana długość życia spada od 2014 roku po tym jak osiągnęła rekordowy poziom 79 lat. Jako powód podawane jest rosnąca liczba zgonów spowodowanych m.in. nadużyciem leków, głównie opioidów, czy samobójstw. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Chińczycy po raz pierwszy mogą oczekiwać dłuższego życia w zdrowiu niż Amerykanie