Chińczycy ruszają po kontrakt za 350 mln zł

MBE
opublikowano: 10-02-2010, 00:00

O budowę nowoczesnej hali w Krakowie stara się pięć konsorcjów. Jednym z nich jest chiński gigant.

O budowę nowoczesnej hali w Krakowie stara się pięć konsorcjów. Jednym z nich jest chiński gigant.

China Overseas Engineering Group (COVEC) brała udział w przetargu na budowę drugiej linii warszawskiego metra. Nie wygrała, ale porażka najwyraźniej nie zniechęciła jej do inwestycji w naszym kraju. Teraz COVEC przewodniczy konsorcjum, które ma chrapkę na krakowską halę w Czyżynach. Wartość zamówienia jest szacowana na 350 mln zł.

Ostra konkurencja

Chińczycy będą rywalizować z firmami z Polski, Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Portugalii. Przetarg od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. Oferty złożyło 16 firm zgrupowanych w pięciu konsorcjach. W szranki stają: Polimex-Mostostal, Alpine Bau Deutschland, Martifer Konstrukcje Gliwice, Mostostal Warszawa i COVEC. Przetarg prowadzi kontrolowana przez miasto krakowska Agencja Rozwoju Miasta (ARM). Wykonawcę wyłoni na początku czerwca.

— Jeśli nie wystąpią problemy natury prawnej, prace budowlane ruszą jeszcze przed wakacjami — zapowiada Bartłomiej Cieciak, prezes ARM.

Budowie hali kibicuje prezydent Krakowa.

— To obiekt, który w Krakowie jest bardzo potrzebny. Dlatego zależy mi, aby prace rozpoczęły się jak najszybciej — mówi Jacek Majchrowski.

Prace ruszyły

Na placu budowy już ruszyły prace przygotowawcze. Inwestycję, której koszt szacuje się na około 350 mln zł, ma sfinansować kredyt, o który stara się ARM. Projekt hali wyłoniono w międzynarodowym konkursie. Stworzyło go konsorcjum krakowskiej pracowni Perbo Projekt i poznańskiej Modern Construction Systems.

W hali organizowane będą imprezy sportowe i kulturalne. Działać będzie też centrum odnowy biologicznej i restauracje. Na powierzchni 5,5 tys. mkw. będą mogły odbywać się zawody lekkoatletyczne, hokejowe, dyscypliny halowe, takie jak futsal, piłka ręczna, tenis, gimnastyka artystyczna czy jazda figurowa na lodzie. Rozgrywki będzie można obserwować ze stałych i ruchomych trybun, które pomieszczą 15–18 tys. widzów. Część hali zajmie też powierzchnia wystawienniczo-targowa z tzw. skyboksami, czyli miejscami, w których firmy będą mogły organizować różne przedsięwzięcia biznesowe. Hala ma być gotowa w 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy