Chinom grozi złomowe tsunami

MarekDruś, Bloomberg
opublikowano: 29-09-2016, 08:41

Chiny stoją w obliczu wielkiej fali złomu, która spowoduje powrót metalu ze starych aut i sprzętów AGD do łańcucha dostaw, co może być groźne dla kopalni, ostrzega Chiho-Tiande Group, jeden z największych graczy recyklingu.

Prezes Goh Kian Guan zwraca uwagę, że za około dwa lata ruszy fala stalowego złomu, najpierw z pochodzącego ze starych aut.

- Jest tyle materiału w gospodarce, w budynkach, autach, lodówkach, i kiedy zacznie to wracać na rynek, co stanie się z kopalniami? W pewnym momencie to eksploduje i nie będzie dostatecznych mocy aby przerobić cały ten materiał. Oczekujemy, że zacznie się to prawdopodobnie w 2018 roku i tak się pozycjonujemy – powiedział szef Chiho-Tiande Group.

Pula aut w Chinach rośnie. Od 2005 roku sprzedano tam 149 mln samochodów osobowych. Tylko w 2015 roku sprzedaż sięgnęła 21,1 mln aut.

Metal z odzysku odgrywa ważną rolę w globalnej gospodarce. Ok. 60 proc. stali w USA powstaje ze złomu.  Chris Asgill z firmy konsultingowej CRU Group prognozuje, że ilość złomu stalowego w Chinach będzie tak wielka za 10-20 lat, że nadwyżka będzie musiała być eksportowana, co będzie miało duży wpływ na globalny rynek metali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MarekDruś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu