Chińscy internauci wyprzedzili amerykańskich

RB
17-03-2008, 00:00

Po 39 latach USA straciły pozycję lidera pod względem liczby e-surferów. Nowym liderem są Chiny, które nie oddadzą pozycji.

Po 39 latach USA straciły pozycję lidera pod względem liczby e-surferów. Nowym liderem są Chiny, które nie oddadzą pozycji.

Rozpędzona gospodarka Chin zapewnia mieszkańcom coraz więcej luksusu i możliwości wolnego spędzania czasu.

Przeklikali lidera

Co robi typowy Chińczyk? Siada przed ekranem komputera i surfuje w sieci. BDA, chińska firma badająca sektor telekomunikacji i technologii, podała, że Państw Środka wyprzedziło pod tym względem USA.

— W ubiegłym roku Chiny miały 210 mln internautów, co dało im, ponownie, drugą pozycję tuż za USA — 216 mln. Jednak już w ubiegłym miesiącu Państwo Środka wyprzedziło Stany Zjednoczone — mówi Liu Bin, analityk BDA.

W tym roku liczba chińskich e-surferów wzrośnie do rekordowych 280 mln. To cios dla USA, które utrzymywały pozycję lidera od 1969 r., kiedy ruszyła globalna sieć (początkowo pod „patronatem” amerykańskiego departamentu obrony).

— Chińczykom daleko jednak do ekslidera pod względem wartości oferowanych usług, m.in. reklam internetowych i e-handlu — mówi Liu Bin.

Interior w sieci

CNNIC, chińskie centrum badań sieci internetowej, ogłosiło w styczniu, że w ubiegłym roku liczba chińskich internautów zwiększyła się o 53,3 proc. wobec 2006 r. i wyniosła 210 mln osób, co zapewniło im szósty rok z rzędu drugą pozycję na świecie.

Boom internetowy rozpoczął się w Chinach w 2002 r., wówczas liczba internautów sięgnęła 59,1 mln. Ubiegłoroczny wynik to dopiero początek. W kolejnych latach liczba chińskich internautów znacznie wzrośnie. Będzie to zasługa mieszkańców małych miast oraz wsi, do których dopiero wchodzi globalna sieć.

— Optymistyczne prognozy gospodarcze, masowe inwestycje w szerokopasmowy internet i rosnące zapotrzebowanie konsumentów na usługi online będą zwięk- szyły liczbę użytkowników — tłumaczy Duncan Clark, szef BDA.

Jego zdaniem, wpłynie to również na rozwój usług, ponieważ firmy nie zrezygnują z takiej liczby potencjalnych klientów.

280

mln Tylu mieszkańców Chin będzie surfowało w tym roku po globalnej sieci. Rok wcześniej było ich 210 mln.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Chińscy internauci wyprzedzili amerykańskich