Chińska agencja ratingowa obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej USA

opublikowano: 26-05-2023, 06:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najważniejszej agencje ratingowe wstrzymują się jak dotąd z obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej USA z powodu rosnącego ryzyka niewypłacalności kraju. Topowa chińska agencja właśnie to zrobiła, informuje Bloomberg.

China Chengxin International Credit Rating Co. (CCXI), które jest joint venture Beijing Zhixiang Information Management Consulting Co. z międzynarodowym gigantem Moody’s Investors Service, obniżyło ocenę rating USA z „AAA” do „AA+”. Nie wyklucza dalszej obniżki oceny wiarygodności kredytowej kraju. W uzasadnieniu decyzji wskazuje, że nawet w przypadku osiągnięcia porozumienia w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia USA, co pozwoli uniknąć niewypłacalności państwa, rosnące ryzyko polityczne będzie stanowiło czynnik niepewności co do dalszej polityki rządu USA i osłabi nastroje gospodarcze.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że jak dotąd tylko agencje Fitch Ratings i DBRS Morningstar ogłosiły umieszczenie ratingu USA na liście obserwacyjnej z możliwością jego obniżenia. Moody’s ogłosił, że krytyczne znaczenie dla oceny wiarygodności kredytowej będzie miała spłata odsetek od obligacji skarbowych USA w połowie czerwca.

W 2011 roku agencja Standard & Poor's w podobnej jak obecnie sytuacji obniżyła rating USA z "AAA" do "AA+" kilka dni po osiągnięciu porozumienia przez polityków w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia. Na liście obserwacyjnej umieściła rating USA cztery miesiące przed podjęciem decyzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane