Chińska giełda 10 proc. poniżej szczytu

opublikowano: 19-06-2015, 07:53

Indeks chińskiej giełdy spadł o ponad 10 proc. poniżej tegorocznego maksimum. To skutek obaw, że największy w historii rynek byka wyniósł wyceny spółek na poziom, którego nie da się utrzymać.

Indeks Shanghai Composite przez ostatni rok
Wyświetl galerię [1/2]

Indeks Shanghai Composite przez ostatni rok

Indeks Shanghai Composite spadał w piątek nawet o 3,4 proc., co może oznaczać pierwszą techniczną korektę od stycznia 2014 roku. W ostatnim czasie pojawiło się wiele głosów ostrzegających o niebezpieczeństwie pęknięcia bańki spekulacyjnej na chińskim rynku akcji, którego główny indeks podwoił wartość w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Rynek byka trwa już 928 dni i jest najdłuższy od otwarcia chińskich giełd w 1990 roku. Trwa także pięć razy dłużej niż wynosi średni okres poprzednich rynków byka na chińskiej giełdzie.

- Nie byłbym zaskoczony gdyby korekta okazała się głębsza niż się oczekuje – powiedział Hao Hong, szef analizy w Bocom International Holdings w Hongkongu.

W tym tygodniu Shanghai Composite traci 9,6 proc., najwięcej od października 2008 roku. Do przeceny przyczynił  się w znacznym stopniu pęd inwestorów do poszukiwaniu zysków na akcjach debiutujących dopiero spółek. Tylko w tym tygodniu zaoferowano im możliwość kupna akcji za 6,7 bln juanów (1,1 bln USD).

David Woo z Bank of America uważa, że bańka spekulacyjna na akcjach chińskich spółek może rywalizować pod względem skali z bańką dotkomów w latach 90. ubiegłego wieku w USA. Alarmuje, że jej pęknięcie może mieć duże konsekwencje dla światowych rynków. Analitycy Bocom International Holdings oceniają, że krach może nastąpić w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Pompowanie taniego pieniądze w ramach polityki stymulacyjnej i rekordowy napływ na rynek inwestorów indywidualnych spowodowały, że indeks Shanghai Composite wzrósł o 131 proc. w okresie ostatnich 12 miesięcy. Na giełdach w Chinach kontynentalnych średni wskaźnik cena/raportowany zysk wynosi średnio 256. Mediana, to 98. W przypadku indeksu Shanghai Composite, w którym dużą rolę odgrywają nisko wyceniane banki, wskaźnik cena/zysk wynosi 24. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Chińska giełda 10 proc. poniżej szczytu