Chińska gospodarka nadal słabnie

opublikowano: 14-08-2017, 08:49
aktualizacja: 14-08-2017, 08:50

Pierwszy miesiąc drugiego półrocza chińska gospodarka rozpoczęła widocznymi sygnałami kontynuacji spowolnienia. Na wynikach tamtejszej ekonomi coraz mocniej odciskają swoje piętno sytuacja na rynku nieruchomości, problemy zadłużeniowe (przede wszystkim samorządów lokalnych) oraz zbyt wysoki do potrzeb potencjał produkcyjny, donosi Bloomberg.

W lipcu 2017 r. produkcja przemysłowa w drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarce, wzrosła o 6,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. To wynik znacznie słabszy od spodziewanego przez ekonomistów. Mediana ich prognoz zakładała bowiem dynamikę wzrostu produkcji o 7,1 proc. W czerwcu wynosiła ona 7,6 proc. 

Zobacz więcej

Chiny, flaga

REUTERS_Kim Kyung-Hoon_Forum

Rozczarowujący nieco okazał się tez odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej. W lipcu w ujęciu rocznym wskaźnik ten zwiększył się o 10,4 proc. W tym przypadku zakładano dynamikę rzędu 10,8 proc. wobec zwyżki o 11 proc. w czerwcu.

Inwestycje w majątek trwały na obszarach miejskich wzrosły o 8,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego w pierwszych siedmiu miesiącach 2017 r., w porównaniu do prognozowanego wzrostu o 8,6 proc.

Gospodarka Chin osiągnęła szczyt w pierwszym kwartale tego roku -  ocenia Tao Dong, starszy doradca private banking z Credit Suisse Group w Hong Kongu. 

Nie oczekujemy jednak gwałtownego wyhamowania wzrostu gospodarczego w krótkim okresie, ponieważ Chiny podejmują przeciwdziałania, a stabilność ma ogromne znaczenie – dodaje Dong.

Z kolei Ding Shuang, główny ekonomista chiński w Standard Chartered w Hong Kongu podkreśla, że, „…wszystkie trzy wskaźniki spadają z silnych odczytów w czerwcu co może oznaczać "początek spowolnienia gospodarczego w drugiej połowie roku". Uważa on, ze niekoniecznie wskazuje to na dużą zmianę polityki, ponieważ odczyty nie są bardzo złe, ale możliwe są niewielkie jej korekty, zwłaszcza w polityce pieniężnej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Chińska gospodarka nadal słabnie