Chińska gospodarka nieznacznie większa niż szacowano

opublikowano: 05-07-2016, 12:04

Chiny zrewidowały w górę wartość swojej gospodarki, drugiej na świecie pod względem wartości, wliczając do PKB wydatki związane z badaniami i rozwojem (R&D), informuje Reuters.

Krok ten pozwoli chińskim wyliczeniom odnośnie wartości ich dóbr i usług mocno zbliżyć się do standardów ustanowionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych i innych instytucji. Publikowane przez chińskie władze dane od lat poddawane są w wątpliwość i posądzane o fałszowanie.

Zobacz więcej

Chiny, produkcja

Bloomberg

O ile nowa metoda rachunkowa zwiększa wartość PKB, jednak ma niewielkie przełożenie na efektywną roczną stopę wzrostu, wynika z komunikatu opublikowanego przez Narodowe Biuro Statystyczne (NBS). W efekcie, skorygowana dynamika wzrostu gospodarczego za 2015 r. uległa symbolicznej zmianie, pozostając na poziomie 6,9 proc., co jest najniższym odczytem od ćwierćwiecza. W górę poszła za to o 1,3 proc. wartość gospodarki, którą podliczono na 68,55 bln juanów (10,3 bln USD), wobec pierwotnego oszacowania na poziomie 67,67 bln juanów. 

Szybki wzrost wydatków i działań w obszarze R&D odgrywa coraz ważniejszą rolę w promowaniu wzrostu gospodarczego, ale tradycyjne metody rachunkowości nie są w stanie w pełni odzwierciedlać takiego wpływu – napisało w komunikacie NBS.

Do 2020 r. Państwo Środka chce zwiększyć udział R&D w PKB do 2,5 proc.

Korekcie poddano również wyliczenia dotyczące dynamiki wzrostu PKB w roku 2013 z 7,7 do 7,8 proc., zaś za rok 2014 zmiana była na tyle symboliczna, że pozostawiono poziom 7,3 proc. 

Tymczasem na 15 lipca zaplanowana jest publikacja danych o wzroście chińskiego PKB w II kwartale bieżącego roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu