Chińska Partia komunistyczna zapowiada zrównoważony rozwój do 2025 r.

  • PAP
opublikowano: 29-10-2020, 17:50

Chiny będą zabiegać o wzrost innowacyjności i zrównoważony rozwój gospodarczy przez następne pięć lat do 2025 roku – podała oficjalna agencja Xinhua, cytując komunikat z zakończonego w czwartek plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Członkowie KC od poniedziałku dyskutowali w Pekinie za zamkniętymi drzwiami na temat nowego pięcioletniego planu rozwoju gospodarczego na lata 2021-2025 oraz metod realizacji długoterminowych celów wytyczonych przez przywódcę Chin, sekretarza generalnego KPCh Xi Jinpinga, w tym budowy „wielkiego, nowoczesnego państwa socjalistycznego” do 2035 roku.

Xi Jinping, prezydent Chin podczas sesji w parlamencie
fot. Bloomberg

PKB Chin w przeliczeniu na mieszkańca ma zostać do 2035 roku podniesione do poziomu krajów "umiarkowanie rozwiniętych". Więcej osób ma osiągać średnie dochody, a różnice w rozwoju między wsią a miastem oraz pomiędzy poszczególnymi regionami mają zostać znacznie zmniejszone – przekazała chińska agencja, dodając, że w 2020 roku ogólna wartość PKB ma przekroczyć 100 bln juanów (15 bln USD).

Komentatorzy zwracają uwagę, że wytyczne powstają w czasie pandemii Covid-19 i wywołanego przez nią światowego kryzysu gospodarczego, a także pogarszających się relacji Chin z Zachodem. Xinhua odnotowuje, że otoczenie zewnętrzne Chin „staje się bardziej skomplikowane” i podkreśla „znaczny wzrost niestabilności i niepewności”.

Jednym z założeń nowego planu pięcioletniego ma być większa samowystarczalność i strategia „podwójnego obiegu”, która przewiduje otwartość na zagraniczne inwestycje przy jednoczesnej budowie systemu gospodarczego mniej uzależnionego od świata – zauważa hongkoński dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z ryzykiem gospodarczego rozłączenia Chin od innych krajów i słabnącą globalizacją.

Nowy plan pięcioletni zostanie najprawdopodobniej formalnie zatwierdzony i ogłoszony podczas sesji chińskiego parlamentu w pierwszej połowie 2021 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane