Chińska spółka przeceniona po publikacji poematu przez prezesa-miliardera

opublikowano: 11-05-2021, 10:25

Akcje Meituan, chińskiego giganta rynku dowozu jedzenia, mocno staniały po tym jak rynek wystraszył się iż publikacja w mediach społecznościowych przez prezesa-miliardera poematu sprzed tysiąca lat zostanie uznana za prowokację polityczną.

Prezes Wang Xing opublikował w mediach społecznościowych poemat sprzed tysiąca lat autorstwa Zhang Jie, w którym krytykuje cesarza za represje. Usunął go kiedy pojawiły się sugestie iż jest to zawoalowana krytyka obecnych władz Chin. Miliarder wyjaśnił, że chodziło mu o rynkową konkurencję. Mimo to notowane w Hongkongu akcje Meituan staniały o kilkanaście procent. Tylko we wtorek ich wartość spadła o ponad 5 proc.

W kwietniu Meituan został drugą po Alibabie dużą chińską spółką technologiczną, której regulator zarzucił działania monopolistyczne. Alibaba została ukarana za to rekordową karą równowartości 2,8 mld USD. Nieoficjalnie mówi się, że działania władz Chin wobec największych chińskich firm technologicznych są motywowane politycznie i mają pokazać ich szefom-multimiliarderom „miejsce w szeregu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane