Chińska spółka wystąpiła o zatwierdzenie szczepionki na COVID-19

opublikowano: 25-11-2020, 07:25

China National Biotec Group Co. (CNBG) złożył wniosek do chińskiego regulatora o zgodę na wprowadzenie na rynek szczepionki na COVID-19.

Wiadomość wywołała wzrost kursu Sinopharm, do którego należy CNBG. Złożenie wniosku oznacza, że chińska spółka będzie prawdopodobnie pierwszą poza Rosją, której szczepionka stanie się dostępna powszechnie do użycia. Zachodnie firmy, jak Pfizer czy AstraZeneca są obecnie na etapie uzyskiwania zgody na korzystanie z ich szczepionek w trybie nadzwyczajnym. Chiny przyznały ją swoim producentom szczepionek już kilka miesięcy temu.

Eksperci zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do zachodnich firm CNBG nie przedstawiło dotąd publicznie danych dotyczących skuteczności swojej szczepionki. Powoduje to, że trudno ją porównać do szczepionek konkurencji, czy oszacować, jak szybko może zostać wydana zgoda na stosowanie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Kontrolowany przez państwo, dominujący na chińskim rynku producent szczepionek, CNBG już w kwietniu był wśród pierwszych deweloperów, którzy rozpoczęli testy eksperymentalnych szczepionek na COVID-19 na ludziach.

CNBG ma już umowy na dostawy szczepionek z kilkoma krajami, w tym Malezją, Brazylią, Pakistanem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane