Chiński bank centralny psuje nastroje

Marek Wierciszewski
opublikowano: 09-02-2011, 00:00

We wtorek na rynkach przeważały wzrosty, jednak nastroje inwestorów popsuła informacja o podniesieniu stóp

procentowych w Chinach. W Azji przecenie spółek technologicznych towarzyszyły zwyżki w sektorze finansowym. O blisko 2 proc. rósł National Australia Bank.

Spółka w zakończonym kwartale zarobiła na czysto 18 proc. więcej niż przed rokiem.

W Europie nerwowość wzmogła informacja o trzeciej w ostatnich czterech miesiącach podwyżce stóp procentowych przez Ludowy Bank Chin. Wszystko przez inflację powyżej 4 proc. W rezultacie pod kreskę zeszły rosnące wcześniej ceny surowców. Równie silnie oberwało się rynkom akcji. Optymistów nie wsparła spadająca produkcja przemysłowa w Niemczech.

Po dobrym starcie notowań w USA nastroje poprawiły się, a europejskie indeksy powróciły w okolice poniedziałkowego zamknięcia. O 1 proc. drożały akcje McDonald’s. Spółka poinformowała, że sprzedaż wzrosła w styczniu o 5,3 proc. — to więcej, niż oczekiwano. Tegoroczny szczyt ustanowił kurs ArcelorMittal. Potentat stalowy z siedzibą w Luksemburgu podał, że w zakończonym kwartale zysk EBITDA wyniósł 1,85 mld USD i był o 10 proc. wyższy od prognoz anali- tyków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy