Chiński bank centralny wspiera rynek międzybankowy kolejnymi miliardami

opublikowano: 25-03-2016, 07:45

Chiński bank centralny wstrzyknął w system finansowy poprzez operacje otwartego rynku najwięcej środków od ubiegłomiesięcznego święta Nowego Roku Księżycowego

Ludowy Bank Chin (POBC) dodał do systemu bankowego środki o wartości 180 mld juanów netto (27,6 mld USD), co jest najwyższą wartością od okresu zakończonego 5 lutego. Powodem tak znaczącego zasilenia systemu był popyt na nowe fundusze m.in. w związku ze sprzedażą konwertowanych obligacji jak przypadku spółki Jiangan Water o wartości 200 mld juanów. Dodatkowo komercyjni pożyczkodawcy na koniec kwartału potrzebują tradycyjnie depozytów by sprostać wymaganiom nadzorcy rynkowego, podczas gdy koszty pożyczek międzybankowych mają tendencję do wzrostu na przełomie marca i kwietnia z uwagi na płatność podatków na rzecz POBC. I tak benchmarkowa stopa dla siedmiodniowych pożyczek repo wzrosła do sześciotygodniowego szczytu w dniu 23 marca. 

Ludowy Bank Chin (POBC)
Ludowy Bank Chin (POBC)
Bloomberg

Rynek był mocno zawężony na początku tygodnia, gdyż spore środki zostały zamrożone na skutek sprzedaży obligacji zamiennych, na które popyt okazał się całkiem spory – wyjaśnia Lin Yi Jian, analityk Guangzhou Rural Commercial Bank. Dodaje, że sytuacja poprawiła się od czwartku, kiedy to POBC przeprowadził swoje operacje. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane