Czytasz dzięki

Chiński fundusz kupuje udziały w  największym na świecie projekcie solarnym

opublikowano: 23-07-2018, 12:02

Chiński Fundusz Jedwabnego Szlaku (Silk Road Fund ) przejmie 24,01 proc. udziałów w największej na świecie instalacji solarnej, która powstaje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Projekt o mocy 700-megawatów zostanie opracowany wraz z Dubai Electricity & Water Authority i saudyjską firmą ACWA Power Barka. Ta swoista elektrownia połączy centralną wieżę z technologią parabolicznych luster, aby zbierać energię ze słońca, przechowywać ją w ciekłej soli i wytwarzać parę, aby produkować energię zarówno w dzień, jak i w nocy.

Energetyka solarna, panele fotowoltaiczne
fot. Bloomberg

Projekt jest częścią planów zmierzających do zwiększenia udziału czystej energii w Dubaju do 25 proc. do 2030 r. i - zgodnie z oświadczeniem -  ma rocznie zaoszczędzić 2,4 mln ton dwutlenku węgla. Oczekuje się, że elektrownia będzie dostarczać energię elektryczną przez 24 godziny na dobę, według uśrednionej taryfy w wysokości 7,3 centa za kilowatogodzinę, która może konkurować z energią wytwarzaną z paliw kopalnych bez dopłat.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane