Czytasz dzięki

Chiński fundusz majątkowy zarobił ponad 110 mld USD w zeszłym roku

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 25-09-2020, 11:03

Chiński państwowy fundusz majątkowy zaliczy 2019 r. do bardzo udanych. Zwrot z inwestycji zagranicznych sięgnął 17,4 proc., a dochód netto podskoczył aż o 70 proc.

China Investment (CIC), fundusz którego wartość aktywów szacuje się na 1 bln USD zdołał tym samym wyjść na plus po stracie w 2018 r. 

Ogółem dochód netto, który obejmuje również zyski z udziałów w krajowych bankach państwowych wzrósł do 110,3 mld USD.

Rok 2020 jest najbardziej testowym rokiem dla CIC od czasu jego powstania – stwierdził fundusz, powołując się na pandemię, wahania na światowych rynkach finansowych, zaostrzenie przepisów zagranicznych oraz pogarszające się warunki handlu i inwestycji na świecie. 

Znacząco wzrosło ryzyko inwestycji na rynkach wychodzących – napisano w komunikacie.

Eksperci podkreślają, że CIC jest w trudnej sytuacji, abstrahując od samych skutków pandemii koronawirusa, ponieważ w ostatnich miesiącach stracił kilku swoich najbardziej doświadczonych specjalistów od inwestycji. Fundusz dostosowuje też strategię inwestycyjną do raptownie zmieniających się warunków, co utrudnia długoterminowe planowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane