Chiński koncern CEFC kupi 14 proc. akcji Rosnieftu

PAP
opublikowano: 08-09-2017, 17:10

Chiński koncern CEFC China Energy stanie się właścicielem 14,2 proc. akcji rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft - podały w piątek media rosyjskie, powołując się na informację grupy Glencore, która w zeszłym roku uczestniczyła w prywatyzacji Rosnieftu.

CEFC znajdzie się w składzie akcjonariuszy Rosnieftu po wykupieniu części pakietu akcji posiadanego przez konsorcjum Glencore i katarskiego funduszu państwowego Qatar Investment Authority (QIA). Akcje zostaną sprzedane po średniej cenie za ostatni miesiąc z premią ok. 16 proc.

Zobacz więcej

Rosnieft (Rosneft)

Bloomberg

Rosnieft to największy rosyjski producent ropy. Pakiet kontrolny ma w nim państwo (państwowe przedsiębiorstwo Rosnieftiegaz); 19,75 proc. akcji należy do koncernu BP. 19,5 proc. akcji kupiło w grudniu zeszłego roku konsorcjum katarskiego funduszu państwowego i grupy Glencore, za ponad 10 mld euro.

Wcześniej Rosnieft i CEFC podpisały porozumienie o współpracy strategicznej, zapowiadające rozwijanie partnerstwa w projektach na Syberii Wschodniej, a także kontrakt na pięć lat na dostawy ropy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu