Chiński koncern chce produkować auta w Meksyku

Tadeusz Stasiuk
aktualizacja: 05-04-2017, 08:13

To może być kolejny pstryczek w nos dla amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który za jeden ze swoich celów postawił walkę polityczno-ekonomiczną z Meksykiem. Chińczycy zamierzają bowiem zbudować w tym kraju fabrykę samochodów, co może zniwelować straty po wyjściu lub ograniczeniu zaangażowania ze strony amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Chiński producent Great Wall Motor rozważa zbudowanie fabryki w dwóch meksykańskich stanach, które dotknięte zostały polityką nowego szefa Białego Domu.

Zobacz więcej

Great Wall Motor fot. Bloomberg

Jak donosi Reuters, GWM, który sam określa się jako największy chiński producent SUV i pickupów zainteresowany jest zbudowaniem zakładów w Nuevo Leon w północnym Meksyku lub w centralnym stanie San Luis Potosi.

W tym celu przedstawiciele chińskiej spółki spotkali się już z władzami firm budujących drogi Ferrocarril Mexicano (Ferromex), będącej częścią Grupo Mexico oraz Kansas City Southern de Mexico.

Jedno z agencyjnych źródeł twierdzi, że inwestycja GWM może ruszyć w przyszłym roku i kosztować około 500 mln USD. Zakład ma produkować około 250 tys. aut rocznie na rynek amerykański i meksykański, wykorzystując m.in. chińskie części i koneksje. 

Tymczasem po wezwaniu prezydenta Trumpa, w styczniu koncern Ford Motor zrezygnował z wartego 1,6 mld USD projektu w San Luis Potosi, podczas gdy koncern Carrier produkujący urządzenia grzewcze i klimatyzatory w grudniu ograniczył plany przeniesienia produkcji do Nuevo Leon. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Chiński koncern chce produkować auta w Meksyku