Chiński konkurent Starbucksa celuje w 800 mln USD z IPO

opublikowano: 23-04-2019, 09:28

Luckin Coffee, chiński konkurent amerykańskiego potentata kawiarnianego, Starbucks, złożył w SEC wniosek o pierwszą ofertę publiczną w USA (IPO). Zamierza z niej pozyskać do 800 mln USD, informuje Reuters.

Sieć kafeterii z siedzibą w Pekinie jako minimalny poziom oferty określiła 100 mln USD, nie ujawniła jednak liczby akcji, które zostaną zaoferowane inwestorom. Dwa źródła agencji Reuters stwierdziły, że startup może potencjalnie zebrać 500 do 800 mln USD z IPO, która ma się odbyć w maju. Jak wynika z danych firmy Refinitiv, kwota pozyskana w tym przedziale spowodowałaby, że Luckin byłby największym IPO w Stanach Zjednoczonych przeprowadzonym przez firmy z Chin w 2019 r.

Jeden z lokali sieci Luckin Coffee
Zobacz więcej

Jeden z lokali sieci Luckin Coffee fot. Bloomberg

Inne źródło podało, że przynosząca na razie straty firma dąży do wyceny na poziomie od 4 do 5 mld USD, co stanowi znaczący skok z 2,9 mld USD po ostatniej zbiórce funduszy o wartości 150 mln USD, która została ogłoszona w zeszłym tygodniu.

Luckin Coffee  obecnie obsługuje 2 370 lokali w 28 chińskich miastach i planuje otworzyć w tym roku 2 500 nowych placówek w celu wyparcia Starbucks jako największej sieci kafeterii w Chinach.

Marka liczy na dalszy spektakularny wzrost konsumpcji kawy w Chinach, która według raportu cytowanego przez Luckina w prospekcie emisyjnym, prawie podwoiła się do 8,7 mld filiżanek w ubiegłym roku z 4,4 mld w 2013 r. Prognoza zakłada wzrost do 15,5 mld w roku 2023.

 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy