Chiński PKB zdołował akcje

  • Roman Przasnyski
16-04-2013, 00:00

1,96% O tyle spadł WIG20 na zamknięciu sesji.

Początek poniedziałkowej sesji nie zapowiadał większych emocji. Co prawda na otwarciu WIG20 tracił 0,6 proc., a WIG zniżkował o 0,4 proc., jednak pierwsza godzina handlu upłynęła w umiarkowanie złych nastrojach, a byki próbowały odrabiać straty. Nerwowo reakcja wskaźników na głównych giełdach europejskich zniweczyła te wysiłki i spowodowała mocne tąpnięcie. Dynamiczne zniżki notowań miedzi, ropy naftowej, złota i srebra wystraszyły inwestorów. Powodem była informacja o słabszym, niż się spodziewano, wynoszącym 7,7 proc., wzroście chińskiej gospodarki w pierwszym kwartale. Spodziewano się, że zwiększy się ona o 8 proc. Różnica niewielka, ale wrażenie fatalne. WIG20 tracił przez sporą część dnia ponad 2 proc.

godziny handlu szły po kilka dziesiątych procent w górę. Ten ruch zakończył się jednak szybko dynamicznym spadkiem. Nie był on jednak tak duży jak w Warszawie. DAX i CAC40 w najgorszym momencie zniżkowały po 1,2 proc., a londyński FTSE zniżkował o 1,7 proc. Po południu byki stopniowo odrabiały straty. W Paryżu i we Frankfurcie stopniały one do 0,5-0,6 proc. Spadkowiczom na naszym kontynencie przewodził moskiewski, tracący ponad 3 proc. Na drugim miejscu plasował się WIG20, ale pozostałe wskaźniki giełd naszego regionu także mocno zniżkowały.

Początek sesji na głównych giełdach europejskich wskazywał, że inwestorzy zbagatelizowali złe dane z Chin i przecenę na rynku surowców. Indeksy wystartowały w okolicach piątkowego zamknięcia i w trakcie pierwszej Indeks naszych największych spółek stracił ostatecznie 1,96 proc. WIG spadł o 1,8 proc., mWIG40 o 1,6 proc., a sWIG80 o 1,3 proc. Obroty wyniosły 714 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski Open Finance

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chiński PKB zdołował akcje