Chińczycy wywołali ośli kryzys w Afryce

AR, Bloomberg
aktualizacja: 16-05-2017, 11:49

Osły w Afryce są wyżynane w zatrważającym tempie, a to pogrąża najbiedniejszych rolników – alarmują organizacje non-profit. Za sytuację odpowiadają m.in. chińscy producenci kosmetyków.

Rosnący popyt na pewien składnik do produkcji kremów, któremu przypisuje się m.in. właściwości odmładzające, doprowadził do poważnego kryzysu w  najbiedniejszych państwach Afryki – m.in. Nigrze. Chodzi o żelatynę produkowaną z oślich skór, z której kosmetyki stały się ostatnio bardzo popularne m.in. wśród przedstawicieli chińskiej klasy średniej.

W ubiegłym roku władze Nigru ogłosiły zakaz eksportu osłów, których populacja jest tutaj trzebiona w zatrważającym tempie, jak pisze Bloomberg.

– Handel skórami przyszedł do nas znikąd. Teraz mamy do czynienia z największym i najszybciej postępującym kryzysem, jaki widziałem. Ludzie z biedniejszych regionów nie mogą już sobie pozwolić na kupno kolejnego osła, gdy ich zwierzęta idą na rzeź albo są kradzione. Ceny są po prostu ogromne – mówi  Alex Mayers z The Donkey Sanctuary, brytyjskiej organizacji charytatywnej zajmującej się prawami zwierząt.

Organizacja szacuje, że światowa populacja osłów może dziś liczyć 44 miliony sztuk, podczas gdy roczny popyt na skóry pozyskiwane z tych zwierząt sięga 4 milionów. W Afryce zwierzęta te są wykorzystywane przez miliony rolników, szczególnie w rejonach zagrożonych suszą, często najbiedniejszych. Służą jako zwierzęta pociągowe, a także bydło mięsne.

– W Kenii wartość ekonomiczna netto „pracującego” osła wynosi 2,3 tys. USD rocznie. Kiedy sprzedajesz je na rzeź, dostajesz zaledwie ułamek tej kwoty, wystarczający na utrzymanie się przez miesiąc – wyjaśnia Alex Mayers.

Zobacz więcej

Fot. Max Pixel,  CC0 Public Domain

Wartość globalnego rynku żelatyny może sięgać nawet 2,6 mld USD rocznie – szacuje na podstawie średniej ceny za kilogram na chińskim rynku The Donkey Sanctuary.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Chińczycy wywołali ośli kryzys w Afryce