Chiński prezydent uzyskał status przywódczy

PAP
opublikowano: 27-10-2016, 15:18

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) nadała swemu sekretarzowi generalnemu Xi Jinpingowi przywódczy status, którym dotychczas pochwalić się mogli tylko najpotężniejsi liderzy kraju. Oświadczenie w tej sprawie wydano w czwartek po plenum Komitetu Centralnego KPCh.

Jak komentuje agencja AFP, jest to kolejny wyraz wzmacniania władzy chińskiego prezydenta.

Zobacz więcej

Xi Jinping

ARC

Komunikat opublikowano po czterodniowym spotkaniu ok. 400 członków kierownictwa Partii w Pekinie. W oświadczeniu, które cytuje państwowa agencja prasowa Xinhua, zaapelowano do wszystkich członków, aby "zjednoczyli się wokół komitetu centralnego KPCh z towarzyszem Xi Jinpingiem zajmującym centralną rolę".

Lider Chin z lat 1978-1989 Deng Xiaoping, prekursor otwarcia kraju na świat, przyznał taki przywódczy status sobie; w ten sposób określał też Mao Zedonga i Jianga Zemina. Oznaczało to prawie absolutną władzę, która nie mogła być kwestionowana. Dotychczas Xi, który piastuje stanowiska prezydenta, a także szefa partii i armii, oficjalnie nie miał takiego statusu.

Od objęcia rządów prawie cztery lata temu Xi w szybkim tempie konsoliduje władzę. Stoi na czele grupy przeprowadzającej reformy gospodarcze; został mianowany zwierzchnikiem sił zbrojnych, choć jako szef Centralnej Komisji Wojskowej i tak je kontrolował.

Jego wpływy wydają się większe niż któregokolwiek dotychczasowego przywódcy, do tego stopnia, że niektórzy nie wykluczają, iż będzie chciał pozostać u władzy dłużej niż trwa tradycyjny 10-letni mandat - pisze AFP.

Podczas corocznego plenum Komitetu Centralnego KPCh, które odbywało się w pilnie strzeżonym hotelu w Pekinie, omawiano wewnętrzpartyjną dyscyplinę, przede wszystkim walkę z korupcją. Realizacja tego głównego postulatu wysuwanego przez Xi często jest wymierzona w przedstawicieli konkurencyjnych frakcji politycznych w KPCh.

Zakończone plenum toruje drogę do odbywającego się co pięć lat zjazdu KPCh w połowie 2017 roku, na którym Xi najpewniej będzie dążył do dalszego zwiększania wpływów i być może zasugeruje, kto go ewentualnie zastąpi na zjeździe w 2022 roku.

Na zjeździe w 2017 roku ogłoszony zostanie skład przyszłego Stałego Komitetu Biura Politycznego KPCh, w który obecnie wchodzi siedem osób i który jest de facto najważniejszym organem władzy w Chinach. Wymienieni zostaną wszyscy, oprócz Xi i premiera Li Keqianga.

 

Xi wypowiedział korupcji zdecydowaną walkę, zapowiadając, że "nie przepuści ani tygrysom, ani drobnym muszkom". Od 2013 roku do września br. dochodzenia korupcyjne wszczęto przeciwko milionowi urzędników - ujawniły władze przed plenum. KPCh jest najliczniejszą partią na świecie i ma ponad 88 mln członków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiński prezydent uzyskał status przywódczy