Chiński rynek motoryzacyjny wrzucił wsteczny bieg

opublikowano: 09-01-2019, 14:08

Największy rynek motoryzacyjny na świecie dopadła zadyszka. W minionym roku odnotował bowiem pierwszy roczny spadek sprzedaży samochodów w ciągu ponad dwóch dekad. Co gorsze, równie pesymistyczne prognozy dotyczą też 2019 r.

Sprzedaż aut w Państwie Świata zmniejszyła się w 2018 r. o 6 proc. do 22,7 mln pojazdów, wynika z zaprezentowanych w środę danych przez China Passenger Car Association. 

Lung Wo Road w Hongkongu
Zobacz więcej

Lung Wo Road w Hongkongu fot. Bloomberg

Nierozwiązana do tej pory kwestia sporu handlowego z USA i załamanie na chińskich giełdach odstraszały i odstraszają kupujących, co sygnalizuje utrzymywanie się niekorzystnej sytuacji dla branży motoryzacyjnej i jeszcze większe kłopoty.

Gospodarka, której wartość szacowane jest na 12,2 bln USD przeżywa trudne chwile w wielu obszarach a dodatkowo konsumenci i firmy zaciskają pasa, co potwierdza choćby spadek przychodów Apple. Branżę motoryzacyjną dotknął również rozwój tanich usług przewozowych, skłaniając rząd do przygotowania środków stymulujących ożywienie sprzedaży.

Według analityków banku Goldman Sachs Group, w tym roku sprzedaż w ujęciu wolumenowym prawdopodobnie obniży się o kolejne 7 proc. Dopiero na rok 2020 przewidywane jest odbicie rzędu 3 proc. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu