Chiński sektor wytwórczy wzmocniony, ale nadal „wrażliwy”

opublikowano: 01-11-2013, 10:50

Sektor wytwórczy w drugiej pod względem wielkości gospodarce świata odnotował w październiku ponowne umocnienie, wskazują dwa niezależne odczyty zaprezentowane w piątek, informuje Reuters.


Oficjalny wskaźnik Purchasing Managers' Index (PMI) wspiął się w minionym miesiącu na wysokość 51,4 pkt, osiągając 18-miesięczny szczyt, przebijając prognozę ekonomistów na poziomie 51,2 pkt.

Odrębne badanie przeprowadzone przez HSBC/Markit pokazało, że indeks wzrósł do 50,9 pkt, co jest najwyższą wartością od siedmiu miesięcy.

Choć oba wskaźniki znajdują się ponad poziomem 50 pkt. odgradzającym rozwój od kurczenia się danego sektora gospodarki, mają nieco odmienny stan składowych. W przypadku oficjalnego PMI odnotowano bowiem spadek nowych zamówień i zamówień eksportowych, zaś w przypadku danych HSBC/Markit odnotowano wzrost.

" Dane PMI za październik wykazują na stały wzrost, co oznacza wstępną fazę stabilizacji gospodarki" - ocenia Zhang Liqun ,ekonomista think-tanku Development Research

"Podstawy ożywienia nie są jeszcze trwałe" – dodaje Zhang, zauważając, że subindeksy zamówień, zapasów i cen zakupów spady, co sugeruje, że firmy są wciąż raczej ostrożne odnośnie przyszłych perspektyw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu