Chińskie firmy ograniczają plany wzrostu zatrudnienia

opublikowano: 13-03-2019, 07:27

Perspektywy zatrudnienia pogorszyły się w Chinach, wynika z najnowszego badania firmy rekrutacyjnej Manpower Group.

Zaledwie 6 proc. badanych firm planuje zwiększyć zatrudnienie w okresie od kwietnia do czerwca. To najsłabsze dane od trzeciego kwartału 2017 r. Badanie pokazało również spadek z bardziej optymistycznego poziomu 10 proc. odnotowanego w pierwszym kwartale tego roku. Odczyty podkreślają obawy pracodawców o skutki spowolnienia gospodarczego i wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi. 

Zobacz więcej

Chiny

CHINAFOTOPRESS/MAXPPP/forum

Wzrósł za to mocno odsetek pracodawców, którzy są niepewni co do kolejnych trzech miesięcy. Udział ten zwiększył się do 43 proc. z 19 proc, w poprzednim kwartale, Badaniem objętych było 4209 przedsiębiorstw różnej wielkości w Chinach.

Stopa bezrobocia w Chinach, według oficjalnych danych, pozostaje stosunkowo niska, kształtując się na poziomie zbliżonym do 5 proc. W zeszłym tygodniu rząd ogłosił, że zamierza skupić się na stworzeniu 11 mln miejsc pracy w miastach i utrzymać wskaźnik bezrobocia w miastach na poziomie około 5,5 proc.. Minister finansów Liu Kun powiedział również, że Pekin planuje wydać 53,9 mld juanów (8 mld USD) na dopłaty do zatrudnienia w tym roku, co stanowi wzrost o 14,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu