Chińskie firmy stają się 'niecierpliwe i zdesperowane'

opublikowano: 10-07-2019, 13:14

Największy na świecie dostawca dóbr konsumpcyjnych twierdzi, że chińskie fabryki stają się „niecierpliwe i zdesperowane”, ponieważ zaniepokojeni amerykańscy detaliści przyspieszają wyjście z Państwa Środka z powodu eskalujących napięć handlowych.

Chiny będą mierzyć się z większą liczbą przestojów w fabrykach, ponieważ wojna handlowa, która dotknęła globalny łańcuch dostaw, zaostrza exodus - powiedział Spencer Fung, dyrektor generalny Li & Fung Ltd. 

Firma, która projektuje, dostarcza i transportuje dobra konsumpcyjne z Azji dla niektórych największych na świecie detalistów, w tym dla Walmarta i Nike, odczuwa presję ze strony amerykańskich klientów do przeniesienia produkcji z Chin.

Nasi klienci są zdecydowanie bardzo, bardzo zmartwieni - powiedział Fung dodając, że „…nie dziwi to, bo mogą czuć się zaniepokojeni jeśli ich największe źródło dostaw będzie zmuszone podwyższyć cenę o 25 proc.”. Odniósł się w ten sposób do skali taryf celnych już nałożonych i które mogą w przyszłości być nałożone na cały chiński import do USA przez prezydenta Donalda Trumpa.

Chociaż Fung nie wymienił z nazwy sieć supermarketów Walmart, amerykański gigant rynku supermarketów jest drugim największym klientem firmy po sieci Kohl’s, odpowiadającym za 7,6 proc. przychodów Li & Fung.

Główne ogniwo łańcucha dostaw i operator logistyczny z siedzibą w Hongkongu, który w dużej mierze opiera swoją działalność na handlu między dwoma największymi gospodarkami na świecie oczekuje, że udział Chin w całkowitym zaopatrzeniu spadnie z 59 proc. w 2015 r. po raz pierwszy do mniej niż połowy w tym roku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy