Czytasz dzięki

Chińskie firmy usługowe tną miejsca pracy najszybciej w historii

opublikowano: 03-04-2020, 07:47

W marcu wskaźnik aktywności chińskiego sektora odbił od dna zanotowanego miesiąc wcześniej, ale wciąż pokazuje jej spadek, informuje Reuters.

Prywatny PMI chińskiego sektora usług, publikowany przez Caixin/Markit, wzrósł w marcu do 43 po tym jak w lutym spadł do zaledwie 26,5. Granicą między wzrostem i spadkiem aktywności jest 50. Powodów do optymizmu wciąż jest jednak mało. Kolejny miesiąc spadku zamówień spowodował, że firmy z sektora usług, stanowiącego 60 proc. gospodarki, redukują miejsca pracy w najszybszym tempie w historii. Z powodu pandemii na świecie spadły także zamówienia eksportowe.

- Aktywność sektora usług wciąż jest pod dużą presją i nadal znacząco spada z powodu restrykcji mających zahamować epidemię koronawirusa – uważa Zhengsheng Zhong, dyrektor analizy makroekonomicznej w CEBM Group. – Ożywienie aktywności gospodarczej w marcu było ograniczone, choć epidemia w kraju została opanowana – dodał.

Opublikowany także w piątek tzw. złożony PMI Chin, uwzględniający przemysł i usługi, wzrósł w marcu do 46,7 z 27,5 w lutym.

 


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane