Chińskie fundusze mogą zwiększyć inwestycje w zagraniczne aktywa

opublikowano: 25-04-2018, 11:55
aktualizacja: 25-04-2018, 11:56

Po raz pierwszy od trzech lat Chiny pozwoliły funduszom zainwestować więcej pieniędzy w zagraniczne aktywa.

Chiński Państwowy Urząd Walutowy poinformował, że od  24 kwietnia kwota inwestycji dla Kwalifikowanych Krajowych Inwestorów Instytucjonalnych wzrosła do 98,33 mld USD z 89,99 mld USD. To pierwszy jej wzrost od marca 2015 roku.

Wcześniej w tym miesiącu władze Chin informowały o działaniach zwiększających dostęp zagranicznych inwestorów do chińskiego rynku. Wycofano lub obniżono niektóre ograniczenia wprowadzone kilka lat temu z powodu dużego odpływu kapitału z Chin.

- To pokazuje, że sprawujący władzę nie obawiają się już osłabienia juana i są przekonani, że rynek walutowy poradzi sobie z odpływem kapitału - powiedział Gao Qi, strateg Scotiabanku w Singapurze. 

Szef banku centralnego Chin, Yi Gang, zadeklarował przyspieszenie otwierania chińskiego rynku, m.in. poprzez szersze otwarcie drzwi dla zagranicznych banków, w swoim wystąpieniu wcześniej w tym miesiącu.

- Otwarcie to słowo klucz w tym roku i ostatnie łagodzenie pokazuje gotowość rządu do zrealizowania tej deklaracji – skomentował Tommy Xie, ekonomista  Oversea-Chinese Banking w Singapurze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chińskie fundusze mogą zwiększyć inwestycje w zagraniczne aktywa