Chińskie inwestycje w USA i Europie spadły o 73 proc.

opublikowano: 14-01-2019, 06:46

Chińskie inwestycje bezpośrednie (FDI) w USA i Europie spadły w ubiegłym roku o 73 proc. i były najniższe od sześciu lat, donosi Reuters.

W 2018 roku Amerykanie ostrzej traktowali chińskie firmy zamierzające inwestować w Chinach, a Pekin prowadził politykę ograniczania wydatków chińskich firm poza krajem. Do inwestycji nie zachęcała także tocząca się wojna handlowa. Po przeanalizowaniu danych firma prawnicza Baker & McKenzie ustaliła, że biorąc pod uwagę sprzedaż przez Chińczyków biznesów w USA w 2018 roku, chińskie inwestycje bezpośrednie w tym kraju były ujemne.

Chińskie bezpośrednie inwestycje w USA i zachodniej Europie spadły w 2018 roku do 30 mld USD. Rok wcześniej sięgały 111 mld USD. Inwestycje w USA spadły o 83 proc., ale w Kanadzie wzrosły o 80 proc. W Europie chińskie inwestycje spadły, ale w takich krajach jak Niemcy, Francja i Hiszpania wzrosły.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu