Czytasz dzięki

Chińskie inwestycje w USA najniższe od ponad dekady

opublikowano: 11-05-2020, 19:17

Inwestycje Państwa Środka w Stanach Zjednoczonych spadły w ubiegłym roku od najniższego poziomu od czasów ostatniego globalnego kryzysu finansowego, donosi Reuters.

Ogółem w 2018 r. Chiny zainwestowały w USA około 5 mld USD, odnotowując niewielki spadek w porównaniu z rokiem wcześniej. 

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Spadek składany jest na karb spowolnienia w Chinach, większych restrykcji wprowadzonych przez Pekin na wypływający kapitał, większego nadzoru regulacyjnego w Stanach Zjednoczonych oraz rosnących napięć pomiędzy dwoma największymi gospodarkami.

Z kolei amerykańskie inwestycje za Wielkim Murem nieznacznie wzrosły w 2019 r. z 13 do 14 mld USD. 

Wybuch pandemii koronawirusa – jak podkreślają ekonomiści – bez wątpienia wywrze ogromny wpływ na inwestycje prowadzone przez oba kraje. Pandemia wywiera  dodatkową presję na amerykańskie firmy w Chinach, stawiając pytania o to, czy nie będzie konieczności przeniesienia działalności z tego kraju, by zmniejszyć zależność i poszerzyć sieć łańcuchów dostaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane