Chińskie MSZ: podejmiemy kroki, jeśli USA wpiszą kolejne firmy na czarną listę

PAP
opublikowano: 09-07-2021, 15:19

Chiny podejmą wszelkie konieczne kroki, by chronić swoje firmy – oświadczył w piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, komentując doniesienia Agencji Reutera, że władze USA zamierzają wpisać kolejne chińskie firmy na gospodarczą czarną listę.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena może jeszcze w piątek ogłosić dopisanie do czarnej listy 10 chińskich przedsiębiorstw i innych instytucji, którym zarzuca udział w systemie elektronicznego nadzoru i łamaniu praw człowieka w regionie Sinciang na zachodzie ChRL.

Na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie Wang oskarżył również USA o „tendencję do upolityczniania spraw gospodarczych”. Odniósł się w ten sposób do usunięcia akcji kolejnych chińskich firm z ważnych indeksów giełdowych w USA.

Firmy usunięto z indeksów w wyniku rozporządzenia wykonawczego, wydanego przez Bidena w czerwcu, zakazującego Amerykanom inwestowania w spółki podejrzewane o związki z chińskim wojskiem.

Relacje amerykańsko-chińskie dramatycznie pogorszyły się podczas prezydentury poprzednika Bidena, republikanina Donalda Trumpa. Obecnie uznawane są za najgorsze od dziesięcioleci. Obie strony spierają się m.in. w kwestii handlu i technologii, praw człowieka, Hongkongu, Tajwanu, Morza Południowochińskiego i pandemii Covid-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane