Chińskie spółki notowane w USA taniały po komunikacie SEC

opublikowano: 25-03-2021, 07:51

Na giełdzie w Hongkongu taniały mocno w czwartek akcje chińskich spółek notowanych także w USA w związku z obawą, że mogą być niedługo zmuszone do wyjścia z amerykańskich rynków, informuje Reuters.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła wprowadzenie rozwiązań wynikających z prawa ustanowionego za prezydentury Donalda Trumpa. Wymaga ono od chińskich spółek dostosowania się do amerykańskich standardów audytu, a także dowiedzenia, że nie są własnością lub nie znajdują się pod kontrolą rządu. Mają także wskazać członków władz, którzy są funkcjonariuszami Chińskiej Partii Komunistycznej. W przypadku niestosowania się do tych wymagań przez wskazany okres czasu spółkom grozi usunięcie z giełd w USA.

Wiadomość wywołała duża przecenę na giełdzie w Hongkongu akcji m.in. spółek Baidu, Alibaba Group, JD.com i Netease.

- Wielu inwestorów myślało, że USA i administracja Bidena będą bardziej przyjaźni wobec Chin i będzie łatwiej, ale te doniesienia pokazują, że będzie tak samo ciężko – powiedział Louis Tse, dyrektor zarządzający Wealthy Securities.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane