Chińskie spółki szturmują giełdy w USA jak nigdy dotąd

opublikowano: 25-04-2021, 17:00

Utrzymujące się napięcie polityczne w relacjach USA z Chinami, a także wciąż realne niebezpieczeństwo wyrzucenia z amerykańskich giełd nie hamują chińskich spółek od wchodzenia na nie.

Spółki z Chin kontynentalnych i Hongkongu pozyskały w tym roku już 6,6 mld USD z pierwotnych ofert publicznych (IPO) w USA. To rekordowe rozpoczęcie roku i aż ośmiokrotnie lepszy wynik od uzyskanego w tym samym okresie rok temu. Największym IPO do tej pory w tym roku było przeprowadzone przez producenta e-papierosów RLX Technology. Jego wartość to 1,6 mld USD. Kolejna pod względem wielkości była oferta producenta oprogramowania Tuya, który pozyskał 947 mln USD ze sprzedaży akcji.

Chińskie spółki wchodzą na giełdy w USA choć wciąż jest prawdopodobne, że będą musiały poddać się audytowi w tym kraju, co w minionych latach nie było wymagane. Jeśli nie będą stosować się do nowych reguł grozi im wyrzucenie z amerykańskich rynków akcji.

- To ryzyko nie będzie powstrzymywać tych spółek od wchodzenia na giełdy w USA, przynajmniej w drugiej połowie tego roku a prawdopodobnie także w przyszłym – powiedziała Stephanie Tang, szefowa ds. Chin w kancelarii prawniczej Hogan Lovells.

Eksperci oczekują, że obecny rok będzie lepszy od poprzedniego pod względem wartości IPO chińskich spółek w USA. W 2020 roku łączna wartość ofert sięgnęła prawie 15 mld USD. To drugi wynik w historii. Rekordowy był 2014 rok, kiedy na amerykańskiej giełdzie debiutował chiński gigant e-commerce Alibaba Group, a wartość jego oferty sięgnęła 25 mld USD.

Nieoficjalnie mówi się, że do wejścia na giełdę w USA szykują się m.in. Didi Chuxing, który może zostać wyceniony nawet na 100 mld USD, a także Full Truck Alliance, który może sprzedać akcje za nawet 2 mld USD.

- Chińskie spółki nowej gospodarki nie wydają się zniechęcone do wchodzenia na giełdy w USA pomimo utrzymujących się napięć – powiedział Calvin Lai, partner w Freshfields Bruckhaus Deringer. – Uznają to za jedno z ryzyk, które jednak nie przychyla szali – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane