Chińskie uczelnie rekrutują studentów w Polsce

05-06-2007, 14:21

Studentów z Polski chcą pozyskać chińskie uczelnie. 15 szkół wyższych z Chin zaprezentuje w przyszłym tygodniu swoją ofertę na  Politechnice Warszawskiej - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w  Warszawie.

Swoją ofertę przedstawią w Warszawie głównie uczelnie z Pekinu i Szanghaju, ale także kilka z innych części Chin. W ofercie są szkoły techniczne, humanistyczne, artystyczne oraz o różnych profilach takich jak turystyka i hotelarstwo.

Jak powiedział ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Yuan Guisen, studia w Chinach i na temat Chin cieszą się coraz większym zainteresowaniem obcokrajowców. Także młodzi Polacy widzą korzyści, jakie może im dać znajomość chińskiego i wiedza o tym bardzo szybko rozwijającym się kraju. W ub.r. w Chinach studiowało 103 Polaków.

"Nawet ci, którzy studiują filologię chińską tu na Uniwersytecie Warszawskim, już teraz mają zapewnioną pracę np. jako tłumacze w firmach chińskich działających w Polsce, w firmach polskich działających w Chinach lub w przedsiębiorstwach partnerskich polsko-chińskich" - podkreślił ambasador.

Dodał, że dla Chin ważne jest nie tylko przyciąganie polskich studentów, ale też to, aby młodzi Chińczycy przyjeżdżali do Polski na studia. Dodał, że polskie uczelnie cieszą się bardzo dobrą opinią w Chinach, ze względu na wysoki poziom nauczania i relatywnie przystępną cenę studiów.

Według prorektora ds. studenckich Politechniki Warszawskiej prof. Andrzeja Jakubiaka dla Polski korzystne jest, aby jak najwięcej studentów zza granicy przyjeżdżało się tu uczyć. Jednym ze sposobów na reklamę naszych uczelni jest prowadzenie wymiany studentów i wysyłanie młodych Polaków za granicę, aby przekazywali rówieśnikom wiedzę o swoim kraju.

"Ci młodzi ludzie stają się swego rodzaju ambasadorami Polski. Oni najlepiej potrafią zachęcić rówieśników, żeby przyjechali odwiedzić nasz kraj i może też się tu kształcić" - powiedział.

Targi chińskich uczelni w Warszawie "Study in China" będą się odbywały w dniach 12-13 czerwca. Zorganizowane zostały przez chińskie Centrum Usług dla Wymiany Międzynarodowej Uczniów i Studentów i fundację edukacyjną "Perspektywy" przy współpracy z Politechniką Warszawską i ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chińskie uczelnie rekrutują studentów w Polsce