Chińskie władze bankowe dały impuls do sprzedaży akcji w Azji

WST
19-11-2007, 08:06

Największe azjatyckie giełdy rozpoczęły nowy tydzień od kolejnych spadków. Choć poniedziałkowy handel ruszył na plusie i  przez długi czas na dalekowschodnich parkietach dominowali kupujący, ostatnie godziny zmieniły trend. Przyczyną był komunikat chińskich władz bankowych, w  którym nakazano schłodzenie akcji kredytowej.

Wcześniej strona popytowa motywowana była do zakupów osłabieniem jena względem dolara (pod koniec sesji i tu tendencja uległa zmianie), które zwiększało konkurencyjność czołowych eksporterów. W górę szły kwotowania takich rynkowych potentatów jak Toyota Motor czy Matsushita Electric Industrial. W przypadku japońskiego producenta samochodów, aż 70 proc. jego zysku pochodzi ze sprzedaży na północnoamerykańskim rynku.

Pod koniec sesji na rynek dotarł komunikat chińskiej Komisji Regulacyjnej Bankowości. Napisano w nim, że władze dają "sugestię" by wyhamować akcję kredytową, która w tym roku wzrosła już o 15 proc. Pekin obawia się przegrzania gospodarki.

Z miejsca doprowadziło to do wyprzedaży akcji. Mocno, po raz trzeci z rzędu na parkiecie w Hongkongu traciły na wartości walory China Mobile, największej na świecie sieci telefonii komórkowej pod względem ilości użytkowników.

W Tokio silna przecena stała się udziałem papierów Mitsubishi Corp. największej na tamtejszym rynku firmy handlowej. Kurs akcji opadł do najniższego poziomu od 12-tygodni.

Powodzeniem cieszyły się natomiast nadal akcje przedstawicieli sektora surowcowego. Rosły m.in. notowania BHP Billiton oraz Rio Tinto, sektorowych liderów licytujących się ofertami przejęcia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Chińskie władze bankowe dały impuls do sprzedaży akcji w Azji