Chińskie władze sprawdzą wydatki urzędników na luksusowe alkohole

aktualizacja: 09-08-2017, 13:55

Chiński nadzór zbada kwestie związane z oficjalnymi, rządowymi wydatkami na luksusowe alkohole, w związku z toczącą się od dłuższego już czasu kampanią antykorupcyjną za którą stoi przewodniczący Xi Jinping. Tymczasem producenci alkoholi premium odzyskują pole po kilkuletnim załamaniu, donosi Bloomberg.

Przedstawiciele Partii Komunistycznej zwrócili się do lokalnych władz o sprawdzenie wszystkich wydatków na luksusowe trunki (w tym o charakterze nielegalnym) w okresie od stycznia do sierpnia. Dane mają zawierać informacje o wielkości wydatków oraz identyfikować zarówno nabywców, jak i uczestników bankietów, na których serwowano trunki z najwyższej półki. 

Zobacz więcej

Alkohol, wino fot. Bloomberg

Sprzedaż napojów alkoholowych klasy premium w Chinach ostro tąpnęła po tym jak w 2012 r. stojący na czele Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping, podpisał się pod kampanią antykorupcyjną koncentrującą się m.in. na ogromnych wydatkach urzędników na rozrywkę.

Tymczasem po tym załamaniu, segment premium notuje znaczące ożywienie. Potwierdzają to choćby wyniki finansowe. W przypadku koncernu Kweichow Moutai, spółki gorzelniczej o największej na świecie wartości rynkowej w swoim segmencie, która przekracza 90 mld USD, w pierwszym półroczu 2017 r. jego zysk wzrósł o 28 proc. 

Zapotrzebowanie na napoje alkoholowe klasy premium jest obecnie bardzo silne w Chinach. Spożywane są one głównie podczas spotkań rodzinnych i ze znajomymi, a także są związane z normalnymi potrzebami biznesowymi – ocenia Qi He, menadżer funduszów w Huatai Pinebridge Fund Management. Dodaje, że "…udział sprzedaży pochodzącej z rządowej konsumpcji znacznie zmniejszyła się z ponad 50 proc. przed kilkoma laty od mniej niż 20 proc. obecnie”.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Chińskie władze sprawdzą wydatki urzędników na luksusowe alkohole