Chiny: 17,9 proc. wzrost produkcji przemysłowej

PAP
opublikowano: 15-11-2007, 12:49

W Chinach produkcja przemysłowa wzrosła w  październiku br. o 17,9 proc., czyli mniej, niż zakładali analitycy. Zdaniem ekspertów, podane w czwartek dane o spowolnieniu gospodarki nie zahamują jednak kroków podjętych przez chiński rząd w celu ochłodzenia gospodarki.

Jak podaje Associated Press (AP), wartość dodana produkcji przemysłowej w chińskich firmach o przychodach operacyjnych większych niż 674 tys. USD wzrosła o 17,9 proc. w październiku, w stosunku do tego samego okresu 2006 r.

We wrześniu 2007 r. wzrost produkcji przemysłowej w Chinach wyniósł 18,9 proc. w stosunku do września 2006 r. Zakładano, że w październiku będzie to 19,1 proc.

Pomimo zwolnienia gospodarki, rząd Chin zapowiedział podjęcie odpowiednich kroków w celu zmniejszenia inflacji. Premier Chin Wen Jiabao zapowiedział w środę, że rząd będzie strzegł gospodarki przed przegrzaniem, podejmując odpowiednie kroki.

W przeszłości chiński bank centralny podnosił stopy procentowe i zwiększał obowiązkowe rezerwy, gdy wyniki gospodarki były lepsze niż oczekiwano.

Od stycznia do października br. produkcja przemysłowa Chin wzrosła o 18,5 proc. Produkcja tekstylna wzrosła natomiast w ciągu ostatniego roku o 15,3 proc., produkcja wyrobów nieżelaznych wzrosła o 22,7 proc., a wyrobów z żelaza - o 17,8 proc.

Wzrost produkcji środków transportu sięgnął 24,8 proc. w październiku. Natomiast produkcja przemysłu telekomunikacyjnego i innego sprzętu komunikacyjnego wzrosła o 18,9 proc.

W październiku eksport Chin wzrósł o 22,3 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2006 r. Wzrost ten był wolniejszy niż we wrześniu, kiedy podliczono go na 22,8 proc.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane