Czytasz dzięki

Chiny: aresztowanie dyrektor finansowej Huawei to naruszenie praw człowieka

opublikowano: 06-12-2018, 14:09

Chiny wezwały USA i Kanady do wyjaśnień w sprawie aresztowania Meng Wanzhou, dyrektor finansowej Huawei i córki założyciela chińskiej firmy telekomunikacyjnej.

Meng została zatrzymana w Vancouver i grozi jej ekstradycja do USA, które zarzucają Huawei łamanie sankcji gospodarczych nałożonych na Iran.

Rzecznik chińskiego MSZ powiedział w czwartek, że „zatrzymanie osoby bez podania żadnych powodów narusza jej prawa człowieka”.  

- Zażądaliśmy natychmiastowego wyjaśnienia powodów zatrzymania i natychmiastowego uwolnienia zatrzymanej w celu ochrony jej praw – powiedział.

Huawei jest od pewnego czasu obecne w mediach z powodu rezygnacji z jego urządzeń przy budowie sieci 5G przez niektóre rozwinięte kraje lub działające w nich spółki telekomunikacyjne. Wcześniej pojawiły się informacje, że rząd USA zwrócił się do władz państw, w których są amerykańskie bazy wojskowe, aby zrezygnowały z urządzeń chińskiej spółki z powodów bezpieczeństwa. Amerykanie wskazywali na bliskie powiązanie Huawei z rządem Chin. Spółka zaprzecza temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane