Chiny będą największym importerem gazu na świecie

opublikowano: 03-01-2018, 14:26

Dążenia chińskich władz do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza powodują, że Państwo Środka jest na najlepszej drodze by w tym roku wyprzedzić Japonię i stać się największym na świecie importerem gazu ziemnego, którym zastępują nieekologiczny węgiel.

Chiny - największy już importer ropy i węgla - są trzecim co do wielkości konsumentem gazu ziemnego za Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Są jednak zmuszone importować około 40 proc. swoich całkowitych potrzeb, ponieważ produkcja krajowa nie nadąża za popytem.

Gaz, gazociąg, manometr
Zobacz więcej

Gaz, gazociąg, manometr fot. Bloomberg

Według danych agencji Reuters, import gazu ziemnego z gazociągów i skroplonego gazu ziemnego (LNG) w 2017 r. prawdopodobnie wzrósł do ponad 67 mln ton, czyli o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Sam import LNG wzrósł o ponad 50 proc. Dane mają wstępny charakter, gdyż nie są jeszcze dostępne wyniki za grudzień.

Chiny wciąż pozostają w tyle w stosunku do Japonii, której roczny import gazu wynosi około 83,5 mln ton, w całości jako LNG. Jednak całkowity import gazu przez Chiny przewyższył sprzedaż dla Japonii we wrześniu, a także w listopadzie.

Analitycy twierdzą, że trend został ustalony, a Chiny powinny wyprzedzać Japonię przez cały bieżący rok.

Zarówno import LNG, jak poprzez rurociągi będą w dalszym ciągu rosnąć w najbliższych latach, spodziewamy się, że Chiny wyprzedzą Japonię, jako największego importera gazu na świecie w 2018 roku – ocenia Miaoru Huang, dyrektor w Wood Mackenzie, firmie doradztwa energetycznego.

Dodaje, że Japonia powinna pozostać importerem nr 1 w przypadku LNG do około 2028 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Chiny będą największym importerem gazu na świecie