Chiny będą największym importerem gazu na świecie

opublikowano: 03-01-2018, 14:26

Dążenia chińskich władz do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza powodują, że Państwo Środka jest na najlepszej drodze by w tym roku wyprzedzić Japonię i stać się największym na świecie importerem gazu ziemnego, którym zastępują nieekologiczny węgiel.

Chiny - największy już importer ropy i węgla - są trzecim co do wielkości konsumentem gazu ziemnego za Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Są jednak zmuszone importować około 40 proc. swoich całkowitych potrzeb, ponieważ produkcja krajowa nie nadąża za popytem.

Gaz, gazociąg, manometr
fot. Bloomberg

Według danych agencji Reuters, import gazu ziemnego z gazociągów i skroplonego gazu ziemnego (LNG) w 2017 r. prawdopodobnie wzrósł do ponad 67 mln ton, czyli o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Sam import LNG wzrósł o ponad 50 proc. Dane mają wstępny charakter, gdyż nie są jeszcze dostępne wyniki za grudzień.

Chiny wciąż pozostają w tyle w stosunku do Japonii, której roczny import gazu wynosi około 83,5 mln ton, w całości jako LNG. Jednak całkowity import gazu przez Chiny przewyższył sprzedaż dla Japonii we wrześniu, a także w listopadzie.

Analitycy twierdzą, że trend został ustalony, a Chiny powinny wyprzedzać Japonię przez cały bieżący rok.

Zarówno import LNG, jak poprzez rurociągi będą w dalszym ciągu rosnąć w najbliższych latach, spodziewamy się, że Chiny wyprzedzą Japonię, jako największego importera gazu na świecie w 2018 roku – ocenia Miaoru Huang, dyrektor w Wood Mackenzie, firmie doradztwa energetycznego.

Dodaje, że Japonia powinna pozostać importerem nr 1 w przypadku LNG do około 2028 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane